Yenİ Yasa ve İnternet

İNTERNET SİTESİ KURMAK KANUNİ BİR ZORUNLULUK OLDU

TBMM’de 5 yılı aşkın süredir bekleyen 1535 maddelik “Türk Ticaret Kanunu” tasarısı AK Parti ile muhalefet arasında sağlanan mutabakatla kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre iş dünyası, devlet kurumları ve mahkemelerin kısa sürede yeni sürece hazırlaması hedefleniyor. Türk Ticaret Kanunu, 55 yıl aradan sonra çok önemli değişikliklerle revize edildi. AK Parti ve muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edilen yeni yasa, ticarî hayattaki geleneksel alışkanlıkları önemli oranda değiştirecek. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni yasa ile “Türk Ticaret Kanununda”, önemli düzenlemeler gerçekleştirildi. Yeni yasada ticari kuruluşların işleyişinden tüketici alışkanlıklarına kadar birçok alanda yenilik var.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) uzun süredir yasalaşması beklenen yeni yasada şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor. Bu durumda 1,5 milyon KOBİ içerisinden hükme uyamayanlar 6 aya varan hapis ve 300 gün karşılığı adli para cezası ile karşı karşıya kalacak, Bu yeni yasa, bilgiye engelsiz ulaşımı sağlayarak ticaret hayatına şeffaflığın getirilmesinin hedeflerken Prof. Dr. Ünal Tekinalp “Biz bu yeni yasayla bilgiye erişim hakkını herkese tanımış oluyoruz.” dedi.

İNTERNET SİTESİNİ KURMAYANA PARA VE HAPİS CEZASI

“Yeni Yasa”nın 562. maddesinin 12. bendinde, “Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılabilir. Aynı internet sitesine konulması gereken içeriği, usulüne uygun bir şekilde koymayana da 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası verilir.” deniliyor.

“Yeni Yasa”ya göre şirketin sadece web sitesi kurması yetmiyor.

İnternet sitesinde yer alması gereken bir içerik eğer konulmamışsa bu da doğrudan kanuna aykırılık olarak sayılıyor.

Örnek verecek olursak internet sitesinde genel kurula davet veya gündeme yer verilmemişse iptal davası bakımından açık bir kanuna aykırılık oluşuyor.

Bu hükümlere göre aykırılık adli para veya hapis cezasını da beraberinde getiriyor.

Bu ve benzeri konularda adli para cezası ya da 6 aya varan hapis cezası almamak elinizde. Yeni yasaya göre uygun web sitenizin oluşturulması ya da mevcut web sitenizin “Yeni Yasa”nın 562. maddesinin 12. bendine göre uyarlanması konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız…